Aký kameň si vybraťAchát

Achát je pruhovaný, jemne zrnitý kameň. Náhodné matné, priesvitné a biele pruhovanie vytvára krásne pásikavé vzory typické pre tento minerál. Jeho najčastejší výskyt je v Brazílii, Argentíne, Mexiku, Poľsku, USA, Indii a Austrálii. Jeho názov je odvodený od rieky Achates na Sicílii, kde boli prvé náleziská.

Achát je stabilizujúci kameň. Podporuje vnútornú stabilitu, vyrovnanosť a zrelosť. Jeho hrejivá sila navodzuje bezpečnosť, pocit pokoja a sebavedomie. Pomáha nám zastaviť túžbu po veciach, ktoré vôbec nepotrebujeme. Spisovateľom napomáha vyjadriť svoje myšlienky. Stabilizuje manželskú vernosť. Tiež sa používa ako účinný ochranca pri cestovaní. Jeho pravidelné vzory upokojujú tých, čo túžia po harmónii a nepravidelné stimulujú akciu a dôležité správne rozhodovania.

Ametyst

Ametyst je kameň sv. Valentína a veľkej lásky. Stimuluje sily, upokojuje myseľ a emócie. Jeho podmanivá fialová číra farba mu zaisťovala v určitom období jeho histórie miesto medzi drahokamami ako diamant. Volali ho kameň ohňa, čo so sebou nesie kreativitu, vášne, inšpirácie a spiritualitu. Napriek tomu prináša i trpezlivosť a striedmosť.

Ametyst tlmí zlé myšlienky, podporuje inteligenciu, pridáva šikovnosť v obchodných záležitostiach. V duchovnej rovine sa spája s božstvom, očisťuje auru a negatívnu energiu. Otvára tretie oko, predstavivosť a intuíciu. Jeho prevažný výskyt je v Indii, USA, Uruguaji, na Madagaskare, Rusku a v Austrálii. Na slniečku treba dávať pozor, pretože vyťahuje jeho farbu.

Selenit

Selenit je krásny, biely, mierne transparentný minerál. Je zložený z jemných pásikov, čo mu dáva krásny premenlivý perleťový vzhľad. Je veľmi mäkký, takže je potrebné byť veľmi opatrný pre jeho manipulácii. Aj malé škrabance zanechávajú viditeľné stopy, dá sa ale ľahko znova doleštiť.

Názov selenit pochádza z gréckeho "selene", čo znamená mesiac. Náleziská sú v USA, Európe, Brazílii, Argentíne, Mexiku, Japonsku a v Austrálii.

Selenit je kameň mentálnej jasnosti a anjelov. Pomáha pri každodennom rozhodovaní. Tiež sa mu preto vraví kameň pravdy a poctivosti. Podporuje dobré obchodné praktiky. Je ochranným kameňom na anjelskej úrovni, podnecuje láskavé správanie a mier v duši.

Jantár

Jantár v podstate nie je minerál, ale svojou neobyčajnosťou a krásou je oddávna radený medzi drahé kamene. Mestom jantáru je Krakov, šperky z neho tu nájdete takmer na každej ulici. Dlhú históriu liečenia má baltický jantár. Je silne spojený so zemou a nesie v sebe príjemnú teplú energiu.

Jantár je skamenelá živica zo stromov borovice spred 45 mil. rokov, preto sa v ňom nájde aj akoby zaliaty hmyz alebo lístočky.

Má úžasné vlastnosti pre psychickú ochranu. Je silným liečiteľom, pomáha vyvažovať emócie, čistiť myseľ a uvoľňovať negatívnu energiu. Zmierňuje stres a depresie. Pomáha pri veľkej ťažobe z bremena, ktoré nás trápi. Jeho slnečná energia podporuje telo, aby sa liečilo samo. Pre jeho teplo je nazývaný aj Slnečný kameň. So svojou hrejivosťou je dobrý talizman pre manželstvo a lásku.

Krištáľ

Krištáľ je jeden z najčistejších a tým i najsilnejších minerálov. Používa sa na očisťovanie ostatných kameňov. Je to bezfarebná čistá odroda kremeňa. Býva krásne číry, ale i matný až mliečny. V prírode má typicky 6hranný tvar zakončený pyramídou. Nachádza sa hlavne v Brazílii, USA, na Madagaskare, v Rusku, ale i Číne a Švajčiarsku. Na Slovensku sa nachádza v Kremnici, Vyhniach a Borinke.

Krištáľ pôsobí na telo ako tlmič bolesti. Pomáha prekonávať fóbie a strach. Je to kameň čistoty a vízií. Podnecuje kreativitu, posilňuje pamäť a koncentráciu. Od pradávna sa používal na veštenie a nazeranie do budúcnosti.

Krištáľ urýchľuje výmenu energií, negatívnu odoberá a pozitívnu pridáva. Pomáha neutralizovať zlé geopatogénne zóny a potláčať zlé sny. Zvláštnosťou je, že v dávnej minulosti ho ľudia považovali za druh vody a odtiaľ pochádza i jeho názov - crystallos znamená ľad.

Lapis Lazuli

Lapis je jedným z najvyhľadávanejších kameňov pre jeho nebesky modrú farbu. Tú mu dáva azurit. V minulosti sa rozdrvený prášok z lapisu používal ako modrý pigment do farby pre maľbu veľkých diel. Práve z neho pochádza Da Vinciho nesmrteľná modrá. Azuritová modrá je tiež symbolom kráľovskej rodiny a cti. I zlatý sarkofág Tutanchamóna bol vykladaný lapisom, ako aj iné dôležité predmety zo starovekého Egypta. V Perzii a v kolumbovskej dobe bol považovaný za kameň tmavej hviezdnej noci.

Lapis Lazuli je univerzálnym symbolom múdrosti a pravdy. Je tvorený niekoľkými minerálmi - lazurit, sodalit, kalcit a jemné tmavé trblietavé kúsky pyritu. Tie ho často odlišujú od iných zamenitelných kamienkov. V budhistickej viere je odporúčaný ako očistný, prinášajúsi vnútorný pokoj a oslobodenie od negatívnych myšlienok.

Stimuluje múdrosť a dobrý úsudok. Je to minerál vhodný pre manažérov, podnikateľov, psychológov a spisovateľov. Pomáha v intelektuálnych analýzach, stimuluje túžbu po poznaní, porozumení a je mimoriadne osožný pri procesoch učenia. Prináša harmóniu vo vzťahoch, je kameňom priateľstva.


Onyx

Onyx je minerál s viacerými farebnými vrstvami. Popri žltej, hnedej, červenej je to predovšetkým čierna a biela. Často je ponúkaný ako celý čierny. Bol používaný, popri šperkoch, na výrobu sošiek, rúčiek, doplnkov zlatých predmetov či dokonca ako časti nábytku. Vyskytuje sa v Brazílii, Peru, v Uruguaji, USA, Afganistane a Indii.

Onyx je ochranný kameň, najmä ak stojíte tvárou priamo k protivníkovi. Vrezaná soška Herkula z onyxu sa nosila za odvahu.

Poskytuje podporu v ťažkých časoch a dáva dar múdreho rozhodovania. Tlmí strach, napätie a nervozitu. Neutralizuje konflikty a podporuje snahu odpúšťať. Ochraňuje pred úmyselnou negativitou namierenou proti vám. Prináša ráznosť a vytrvalosť, napomáha nositeľovi byť pánom vlastného osudu.

Sodalit

Pomáha ľuďom, ktorí lietajú v oblakoch. Upokojuje a uzemňuje. Prekonáva strach a úzkosti. Podnecuje odvahu a pomáha svojmu nositeľovi mať sa rád takým, aký je. Lieči pocity viny a obavy. Pre svoju farebnosť sa mu hovorí aj Modrá princezná.

Sodalit je modrý, modrošedý s bielym kalcitom. Prevažne svetlomodrý, niekedy sa však objavia i krásne tmavomodré kúsky s čiernou. Pomáha uskutočňovať sny a dosahovať ideály. Posilňuje skryté tvorivé schopnosti, je vhodný pre študentov a učiteľov. Rozvíja intuíciu a schopnosť pochopiť filozofické princípy.

Sodalit je kameň logiky a racionality. Je nápomocný pre ľudí pracujúcich v skupinách, rieši konflikty a narušenú komunikáciu.

Akvamarín

Číry kameň, miestami matný, odroda berylu, farby morskej vody, od čoho je odvodený i jeho názov. Krásna belasá býva zamieňaná hlavne s topásom. Náleziská sú v Brazílii, Afganistane, na Madagaskare, v Indii, Nigérii, Pakistane a v Rusku. Najkrajšie vraj bývajú ale tie brazílske. Gréci a Rimania verili, že pomôže prekonať moreplavcom búrlivé vody. Bol kameňom vládcu morí Neptúna, preto bol talizman námorníkov. Kedysi sa cenili akvamaríny s jasnou svetlou farbou, dnes sú preferované skôr tmavšie odrody. Príliš tmavá farba býva však umelo vytvorená ožiarením. Akvamarínom ženích obdarovával svoju nevestu, aby im priniesol lásku a šťastie.

Tlmí bolesť, vyplavuje tajné city a posilňuje odvahu. Poskytuje ochranný štít pre auru svojho nositeľa, upokojujúca energia potláča stres a udržuje vnútornú rovnováhu. Výborne podnecuje jasnozrivosť a intuíciu. Bol používaný jasnovidcami a veštcami. Svojou čistotou osvieti vašu dušu, odhalí všetky jej zákutia, očistí temnotu a prinesie jej slobodu.


Opál

Opál je minerál s premenlivou dúhovou farbou, ktorá vzniká procesmi, ktoré sú odlišné od iných minerálov. Nemá klasickú kryštalickú štruktúru. Najčastejšie je používaný ako kabošon, aby dokonale vynikla jeho hra farieb. Poznáme niekoľko druhov opálu. Najvzácnejší je dúhový, krásne dúhové odlesky sú spôsobené ani nie tak obsahom ako skôr optickými efektom pri pohľade z rôznych strán. Ďalšie, s ktorými sa stretneme, sú mliečny, ohnivý so žltým a červeným odtieňom, tiež priesvitné bezfarebné, žlté, ružové, zelené, hnedé, drevitý opál, mačacie oči, tiež modré až čierne. Čierny opál je považovaný za mimoriadne šťastný.

Opál kombinuje energiu zeme a vody. Je v ňom láska, nádej, nevinnosť a čistota. Prináša celé spektrum svetelnej energie. Podporuje pocit pokoja, bezpečia, uvoľňuje stres a depresiu. Opál pôsobí ako ochranný štít, absorbuje všetku negatívnu energiu. V Ázii je vnímaný ako kameň nádeje.

Opál zosilňuje črty svojho nositeľa, či už sú dobré alebo zlé. Zvyšuje vlastnú hodnotu, sebavedomie a sebaúctu. Pomôže vám pochopiť vlastný potenciál. Prináša to ľahkosť a spokojnosť. Povzbudzuje záujem o umenie, podporuje kreativitu a originalitu.


Smaragd

Smaragd fascinuje mnohé kulty už 6000 rokov. Je cenený ako diamant a číry brúsený má veľkú hodnotu popri rubíne a zafíru. Vzácne a drahé sú smaragdy iba úplne číre. Obsahujú často drobné chybičky, inklúzie. Je to však paradoxne často žiadané, pretože to je dôkazom toho, že je minerál pravý a nie umelý. V starovekom Egypte bol kameňom plodnosti a znovuzrodenia. V legende kráľa Artuša sa vraví, že svätý grál je práve zo smaragdu. V Ríme verili, že prináša dobro a šťastie do života. Vždy bol vnímaný ako symbol vernosti a dôležitú úlohu zohrával vo viacerých náboženstvách.

Smaragd zlepšuje pamäť a inteligenciu. Pomáha čistiť, odbúravať elektromagnetický smog, spríjemňuje miestnosť. Je kameňom ľudí narodených v máji. Pomáha majiteľovi užívať si život plnými dúškami. Jeho zelená farba posilňuje nádej a nesmrteľnosť. Umožňuje jasne premýšľať o minulosti i budúcnosti. Eliminuje negatívne alebo ho mení na pozitívum. Stabilizuje, upokojuje, poskytuje pocit bezpečia a blízkeho vzťahu k bohu. Zlepšuje intuíciu a prináša spravodlivosť. Podľa gréckej bohyne Venuše ochraňoval partnerov pred neverou. Ak mal krásnu plnú farbu, ak si boli verní a ak sa jeden z nich prehrešil nosený smaragd zbledol a stratil svoju sýtosť. Prinášal pokoj a podnecoval v ľuďoch lásku a náklonnosť.

Smaragd je najvzácnejším kameňom odrody berylu. Vyskytuje sa i ako modrozelený a žltozelený. Jeho prvé známe bane boli známe už v Egypte. Dnes sa ťaží v Kolumbii, Austrálii, Indii, USA, Pakistane a v Nórsku.

Aqua aura

Tento krásny dúhový typ minerálu nevzniká prírodnou cestou. Napriek tomu však nanášanie iných prvkov na tento krištáľ pomáha jeho vplyv a silu znásobovať. Na pôvodný minerál sa špeciálnym procesom nanáša zlato, titán, kobalt alebo platina. Takto nakoniec vznikajú nádherné kúsky ružovej, modrej či dúhovej farby.

Ako napovedá názov, aqua aura čistí a rozjasňuje auru. Sú to silné kamene s blahodarným vplyvom, ktoré tiež pomáhajú čistiť okolité minerály. Pomáhajú prilákať bohatstvo a úspech, dodávajú energiu a silnú myseľ, povzbudzujú duchovný rast. Aqua aura zlepšuje komunikáciu vo všetkých smeroch. Napomáha vidieť pravdu, hovoriť k ostatným s pokojom a láskou.

Aqua aura chráni svojho nositeľa pred psychickými útokmi, pred psychickými "upírmi" a inými negatívnymi vplyvmi. Od staroveku sa verí, že tento minerál pomáha prechádzať zomierajúcim na druhú stranu v láske a pokoji.

Topás

Tento číry minerál poznáme v niekoľkých farbách, jemných odtieňoch. Niektoré sú veľmi vzácne a zriedkavé, preto sa často dofarbujú špeciálnymi povrchovými úpravami. Najžiadanejšie sú modrý, ružový, zlatý - imperiál a farba šampanského z nálezísk v Mexiku. Bežne dostupné farby topásu sú svetlé až bezfarebné, alebo len s minimálnym odtieňom - modrej, zelenej, medovožltej a hnedastej či ružovej.

Gréci a Rimania si cenili topás ako drahokam, v Egyptskej mytológii je kameňom boha slnka Ra a v hinduizme znamená slovo topas teplo, je jedným z ich deviatich posvätných kameňov. Minerál sa používa na podporu sústredenia a rozvoj tvorivej energie. Topás je veľmi užitočný pri širokej škále problémov a emocionálnych ťažkostí. Rozptýli zbabelosť, podporí sebavedomie, upokojí náladu a brúsi dôvtip. Napomáha liečiť spánok a odbúrať nočné mory. Je ochrancom pred požiarmi a nehodami, preto je vhodný pre cestovateľov. Pomáha tvorivej mysli umelcov, lieči depresie a pomáha zmierňovať obavy.

Jaspis

Tento názov zahŕňa skutočne veľké množstvo kamienkov s rôznym sfarbením či vzorom a pritom je každý jeden kus jedinečný. Dalmatínsky - béžový s tmavými bodkami, leopardí - pripomína vzorom leopardiu kožušinu.. jaspis žltý, červený, obrázkový - béžový s krásnym vzorom ako z kameňa, mookait - kombinácia farieb žltej , červenohnedej až bordovej s bielymi miestami, ktoré pripomínajú šľahačku na káve, ďalej škvrnitý, zelený a brekciový, obsahujúci hematit, čo znamená že je pretkaný priehľadnými miestami, ktoré vznikli posuvnými procesmi, potom zvláštny kambaba jaspis pochádzajúci z Madagaskaru, nazývaný i ako krokodílí jaspis - sú to vlastne skamenelé morské strombolity, ktoré vytvárajú zaujímavé kruhové vzory na jeho povrchu.

Názov pochádza z latinského slova "iaspidem" čo znamená fľakatý kameň.

Jaspis je kameň uzemnenia a stability. Jeho čistiaci efekt upokojuje a lieči auru. Je nápomocný pri liečebných procesoch, po operácii a v rekonvalescencii. Obnovuje silu a vitalitu. Je kameňom odvahy, podporuje odhodlanie a húževnatosť. Tiež prináša citlivosť, emocionálne lieči, dodáva láskavosť a pohodlie. Pomáha liečiť smútok.

Obsidán

Obsidián je vulkanické sklo, vznikal rýchlym tuhnutím vyvretej lávy. Je čierny, niekdy so sivými miestami, vločkový s bielo-sivými bodkami, hnedý, so zlatým odleskom alebo pekne dúhový. Jeho pevná masívna štruktúra je tvorená vulkanickým sklom a je pre neho typický lastúrny lom, preto sa používal v dobe kamennej na výrobu rezných nástrojov. Dnes sa pre jeho výnimočnú tvrdosť používa dokonca na výrobu skalpelov.

Odstraňuje energetické blokády, ochraňuje pred psychickými útokmi, znižuje pocit menejcennosti a duševnej obmedzenosti. Odstraňuje pamäťové cesty, ktoré prehlbujú trápenia z minulosti. Blokuje negativitu akéhokoľvek druhu. Funguje ako zrkadlo, ktoré odráža vlastné chyby a slabosti. Prebúdza popritom v nás vnútorného bojovníka, s ktorým napredujeme. Je kameňom pravdy a napomáha objaviť naše skryté schopnosti.

Citrín

Je to odroda kremeňa v rôznych odtieňoch žltej a medovej. Oddávna používaný na šperky, veľmi populárny v období Art Deco. Dnes je už cenovo dostupný a bežný, čo mu však určite neuberá na kráse. Bohužiaľ však často nepravý. Žltá farba sa dosahuje tepelnou úpravou bežnejšieho ametystu. Ak máte citrín príliš pekne svetlo žltý, žiarivo žltý, celkom iste je to skôr pálený ametyst. Pravý citrín je skôr prirodzene žltý, krásne medovo žltý, často tmavo žltý.

Citrín je vhodný pre ľudí, ktorí sú citliví na svoje okolie, okolité prostredie. Je ochranca, silný čistič a regenerátor. Je nosičom cností, inšpirácie a sebazdokonaľovania. Nositeľom slnka, čo vynikajúco napomáha prekonávať depresie, strach a fóbie. Prebúdza vyššiu myseľ, pozdvihuje jasnosť myslenia a vnútorný pokoj. Stimuluje intelekt a duševnú aktivitu, je výborný pre tvorcov. Tiež pomáha prijať konštruktívnu kritiku a byť pokojný v tých najvypätejších situáciach. Pomáha načúvaniu druhých, lieči rodinné sváry. Citrín podporuje veľkorysosť a súčasne dokáže udržať bohatstvo.Hovorí sa, že bude posúvať všetky dobré veci v živote k svojmu nositeľovi.

Tigrie oko

Tigrie oko je jedným z najstarších talizmanov. Vo východnej mytológii je tiger kráľ zvierat, čo mu dodáva moc, húževnatosť a správne používanie sily. Rímski vojaci ho nosili na odvrátenie súperových zbraní a dodanie statočnosti v boji. Kameň chráni a odráža neprajnosti druhých. Je to kameň s príjemnou teplou slnečnou farbou a leskom, strieda sa v ňom hnedý až hnedožltý, žltý a zlatistý odtieň do efektných pásov.

Dodáva odvahu a silu vôle, používa sa proti urieknutiu. Považuje sa za kameň šťastia, priláka stály prísun peňazí do domácnosti. Je ideálny pre podnikateľov. Kameň tigrie oko je zložený z troch hlavných farieb. Zlatá, červená a modrá. Každá z týchto farieb má iný vplyv na auru svojho nositeľa. Zlatá pre jas, červená na srdcový obeh a modrá pre duševné sily.

Granát

Tento minerál poznáme vo viacerých farbách, najkrajší a najznámejší je krásne vínovočervený almandín, v našich končinách už poznáme cenený český granát. Jeho názov je odvodený od latinského "granatum", čo znamená semienko granátového jablka. Vždy sa verilo v jeho veľkú moc. Na našom území bol používaný už v dobe bronzovej, slúžil ako talizman počas križiackych výprav a jediné svetlo na Noemovej arche žiarilo z tohto kameňa.

Chráni človeka pred urieknutím. Granát je silný, posilňujúci a regeneračný kameň. Vyrovnáva, posilňuje a chráni. Verilo sa, že čistí a uvoľňuje zlú karmu. Je to kameň regenerácie a povzbudenia. Pomáha získať sebadôveru a duševnú rovnováhu. Napomáha získať povedomie svojho nositeľa o tom, že jeho život má zmysel. Podporuje tvorivú energiu, je to zmyselný kameň, ktorý podporuje prežívať intenzívne pocity. Uložený pod vankúšom eliminuje zlé sny. Odstraňuje zábrany a otvára srdce.

Záhneda

Záhneda je odroda kremeňa s hnedým zafarbením. Vždy bol známy ako kameň sily, pre starovekých Druidov to bol posvätný kameň, i v iných kultúrach viedol duše k posmrtnému životu. Krásny temne hnedý priesvitný minerál je spojený so zemou a napomáha duši na ceste životom i po smrti. Je to silný ochranca, upokojuje a uzemňuje.

Povzbudzuje dobrú náladu, najmä ak sa cítite nešťastný, utešuje a povznáša. Zosilňuje energie a čistí okolité kamene v jeho prítomnosti. Tiež odbúrava elektromagnetický smog, je vhodný pre ľudí, ktorí pracujú s počítačom alebo v prítomnosti prístrojov a mikrovĺn. V tomto prípade je ale nutné ho pravidelne čistiť pod vlažnou tečúcou vodou, prípadne nabíjať súčasne na slnku.

Tiež pomáha chrániť majetok proti odcudzeniu, poškodeniu a nehodám. Ochraňuje proti nepriateľstvu a ohováraniu. Negatívnu a neprajnú energiu odháňa a prináša šťastie a pokoj. Zmierňuje strach, stres a emocionálne blokády. Vhodný je aj pre ľudí, ktorí sa chcú odnaučiť fajčiť.

Kyanit Disthen

Nenechajte sa odradiť odstrašujúcim názvom. Je to naozaj len názov minerálu, ktorý je navyše v krásnych svetlo až tmavomodrých farbách s dúhovými vláknitými odleskami, menia sa od nádhernej perleťovéj až po priesvitnú. Minerál je hlavne priesvitný, ale vláknité lomy vedú k zvláštnej sivomodrej a belasej farbe / veľmi zriedkavo sa nájde aj v hnedo- červenej, zelenej a čiernej /. Názov kyanit je z gréčtiny a znamená kovová temná modrá.

Je to mimoriadny kameň spojenia, vytvára cesty, ktoré by inak nikdy neboli spojené, dušu vedie k vyšším cieľom. Zlepšuje telepatické a psychické schopnosti. Je jeden z dvoch minerálov, spolu s citrínom, ktoré úplne absorbujú negatívnu energiu, preto ho netreba čistiť. Zároveň čistí ostatné minerály.

Kyanit povzbudzuje lojalitu a láskyplné zaobchádzanie z ostatnými. Je nápomocný pri sporoch, v práci a v komunikácii s druhými. Pomáha udržať dobrú a veselú náladu, zvládať problémy s nadhľadom. Reagovať s úsmevom. Veľmi pomáha ľuďom, ktorí stratili svoju cestu v živote, pri ťažkých, smutných a nešťastných situáciách. Najmä ak majú pocit, že kolotoč nešťastia nemá konca, napomôže nájsť inšpiráciu, silu a nové nápady pre šťastné napredovanie. Odbúrava zlé sny a nočné mory. Telo i dušu dáva do rovnováhy, otvára tretie oko priložením na stred čela. Kyanit má upokojujúci účinok na celú bytosť a navodzuje dobrú náladu.

Mesačný kameň

Kameň starý a tajomný ako samotný mesiac. Jeho tajomstvá sú uzamknuté pod perleťový závojom a s nimi i naše vlastné skryté pravdy. Iba v odraze jeho svetla môžeme začať chápať, čo z jeho moci získať. Mesačný kameň je predovšetkým talizman pre napredovanie po vašej vnútornej ceste, pričom skryté tajomstvá vynesie na povrch.

Podporuje vnútornú silu a rast. Obnovuje emočnú rovnováhu a stabilitu. Odstraňuje stres a úzkosti. Uľahčuje nové začiatky. Posilňuje sebavedomie a posúva k znovuobjaveniu vlastného vnútra. Jeho účinky sú znásobené najmä v období splnu. Je silne prepojený nielen s Mesiacom, ale aj s intuíciou, ktorú dokáže rozvíjať.

Tyrkys

Kameň s krásnou tyrkysovou farbou, známy už od staroveku, obľúbený materiál do šperkov v Egypte.

Za svoju farbu vďačí medi, železu a alumíniumfosfátu. Pretínajú ho tenké žilky striebra, zlata alebo pyritu.

Tento kameň chráni nositeľa pred negatívnou energiou, prináša šťastie, je symbolom priateľstva a prináša pokoj v domácnosti, v rodine.

Je veľmi osobný a nadobúda charakteristiku svojho majiteľa. Upokojí ho a príjemne naladí.

Je to veľmi účinný liečiteľ, poskytuje útechu pre ducha a pohodu pre telo. Ochranný kameň oddávna používaný na amulety. Verilo sa, že mení farbu, aby varoval pred nebezpečenstvom nevery. Podporuje duchovné naladenie a zlepšuje komunikáciu s fyzickým i duchovným svetom.
Pri umiestnení na tretie oko zvyšuje intuíciu. Je užitočný pri skúmaní minulých životov.

Labradorit

Jeden z najobľúbenejších a najkrajších kamienkov pre tvorbu šperkov. Jeho farebne meniace sa, labradorizujúce, plôšky priťiahnu každé oko.

V základe je sivý, no labradorizuje do modra, zo žltej do zelenej, niekedy cez ružovú a vzácne do fialova.

Labradorit je mystický a ochranný kameň. Navodzuje pokoj v duši, potláča strach, neistotu, depresie a stres, upokojuje myseľ. Je kameňom premeny a je veľmi nápomocný v dobe veľkých životných zmien. Prináša silu a vytrvalosť. Pomáha prekonávať sklamania z minulosti a ochraňuje pred útokmi všetkého negatívneho z okolia, pred takzvanými energetickými upírmi či pred urieknutím.

Priťahuje šťastie a zlepšuje kreativitu a nápaditosť. Labradorit je kameň "individualista", preto ho treba nosiť samostatne, nie s inými minerálmi.

Aventurín

Avanturín je druh kremeňa, ktorý je spojený z inklúzií sľudy a viacerých minerálov, odlesky sú typické pre tento kameň. Názov je odvodený od talianskeho slova Ventura, čo znamená - náhoda. Najčastejšie je zelený, ale býva aj zlato-žltý, modrý až fialový či žltý. Bohužiaľ sa často vyskytuje nepravý, umelo vytvorený, hlavne modro-čierny a zlatý. To, že je umelý zistíte tak, že jeho odlesky, trblietky sú rozmiestnené príliš rovnomerne. V pravom zelenom aventuríne rozoznáte tiež drobné čierne veľmi pekné odlesky pyritu.

Od avanturínu môžeme očakávať, že nám pomôže zvíťaziť každom okamžiku, je to kameň šťastia, ktorý nás tlačí dopredu. Prináša bohatstvo a prosperitu. Avanturín uvolní staré krivdy, sklamania a zaužívané zvyky, tým nám výrazne pomáha napredovať a rásť. Prináša optimizmus a chuť do života, zvyšuje kreativitu a eliminuje strach z nového. Podnecuje optimizmus a zmysel pre humor, pomáha prijímať myšlienky druhých. Minerál je silne viazaný k zemi, dokáže odbúrať elektromagnetický smog a zjemňovať pôsobenie v zlých geopatogénnych zónach. Pomáha v manželských sporoch a upokojuje hyperaktívne deti. Navodzuje rozvahu a vnútorný pokoj.

Chalcedon


Chalcedon je príjemnej belasej, mliečne priesvitnej farby, kde priehľadné časti sú pretkané čipkovým vzorom zo svetlých odtieňov bielej, belasej až bezfarebnej.

Je to mystický, trochu chladný ale i pokojný kameň. Je známy ako kameň rečníkov, veľký rímsky rečník Cicero nosil jeden na krku. Názov je odvodený od gréckeho prístavného mesta Chalcedon. Bol to veľmi cenený drahokam.

Dnes sa používa najmä pre jeho jemnú a nežnú nebeskú krásu. Pohlcuje negatívnu energiu skôr ako môže byť prenesená. Podporuje bratstvo a dobrú vôľu, otvára myseľ novým myšlienkam. Je ideálny kameň pre hovorcov, právnikov a politikov. Pomáha udržať rozvahu a jasnú myseľ, podnecuje múdrosť, pomáha svojmu majiteľovi protirečiť a argumentovať. Vhodný pre hercov, speváci by mali piť vodu s ponoreným kameňom v pohári. Je kameňom mieru a pokoja, podporuje lásku v domácnosti. Pomáhajú ľuďom, ktorí majú strach z budúcnosti, podporuje optimizmus a lásku k ostatným.

Chrysokol


Chrysokol je kameň s modrými, zelenými až tyrkysovými miestami, striedajú sa so sivou až priehľadnou. Jeho tyrkysovomodrá má naozaj milión odtieňov. Niekedy mám pocit, že je každý iný.. Často býva zmiešaný s malachitom alebo azuritom.


Chyrsokol je v prvom rade kameň komunikácie. Jeho podstata je venovaná prejavu. Jeho kludná tyrkysovomodrá farba odbúrava negatívne energie, upokojuje a umožňuje pravde a vnútornej múdrosti výplávať na povrch, aby boli vypočuté. Pokojný kameň kladie dôraz na silu našich slov, podporuje súcit a posilnenie charakteru. Je obľúbeným kameňom prosperity a obchodného umu, podporuje analytické a intuitívne schopnosti. Posilňuje hlavne ženskú energiu, učí, že skutočná sila je dosiahnutá jemnosťou. Je to kameň odpustenia, mieru a posilňuje citové väzby. To podporuje súcit, pomáha obnoviť našu prirodzenú spontánnosť.

Heliotrop

Kameň krásnych zemitých farieb, najtypickejšou je sýta tmavo zelená s výraznými červenými fľakmi. V antike bol uznávaný ako najkrajší z jaspisov, Pre jeho tehlovo červené fliačiky ho volali aj kristove slzy. Názov heliotrop pochádza z gréckeho helios, čo znamená slnko. Pre starovekých bojovníkov to bol najuznávanejší talizman, pretože sa používal na všetko, čo súviselo s krvou a pomáhal pri zraneniach. Bol to amulet odvahy a ochrany.

Prinášal dobré zdravie a dlhý život, svojmu nositeľovi mal priniesť bohatstvo a slávu. Heliotrop chráni pred podvodmi, nepriateľmi a neprajníkmi. Podporuje snívanie a intuíciu, zvyšuje kreativitu. Býva priamo spojený s počasím, bol používaný ako vyvolávač dažďa a je užitočný pre ľudí, ktorí potrebuj nasmerovať poveternostné podmienky pre svoj prospech. Poskytuje emocionálnu podporu, pomáha prekonať ťažké chvíle. Učí, že chaos je predchodcom transformácie a tak nám pomáha byť rozumnými, rozvážnymi s láskou a jasnou mysľou , s nadhľadom. Heliotrop minimalizuje netrpezlivosť, žiarlivosť, podráždenosť a agresivitu.

Amazonit

Tak ako morské hlbiny so svojou podmanivou tyrkysovozelenou, ktorá ich pripomína, navodzuje amazonit upokojujúcu atmosféru a vyrovnáva vašu dušu s telom. Jeho energia je tak silná ako rieka, podľa ktorej sa volá. Pohybuje sa v odtieňoch jasne zelenej, svetlejšie odtiene tyrkysovej, niekedy s bielymi, žltými alebo šedými časťami, môže byť až priesvitný a nepriehľadný. Kameň je mäkký, preto treba byť pri nosení opatrný.

Amazonit umožňuje poznať samého seba, prijať výsledok a zmierniť strach z budúcnosti. To poskytuje slobodu vyjadrovať svoje myšlienky a pocity, stanoviť si silné a jasné hranice. Prebúdza súcit s ostatnými a prijať ich odlišný názor. Pomáha pri komunikácii, pri vyjadrovaní svojich pocitov a pri správnom pomenovaní vecí. V jeho blízkosti počas spánku navodí sny, ktoré vám ukážu cestu ako vyriešiť problémy. Ak nosíte tento kameň, pomôže prekonávať osamelosť a navodiť šťastnejší manželský život. Amazonit blokuje zlé geopatogénne zóny a eliminuje elektromagnetický smog či zlý vplyv okolitého prostredia. Na pracovisku rozptyľuje negatívnu energiu, chráni proti nekalým obchodným praktikám. Je to kameň prosperity, láka nových zákazníkov a pomáha byť na správnom mieste v správny čas pre nové príležitosti.

Hematit

Hematit je kameň na báze železa, je jeho dominantnou zložkou a preto môže byť aj magnetický. Má typický kovový, oceľový vysoko lesklý vzhľad. V dávnej minulosti sa mu vravelo kameň krvi. Je to mužský kameň, podporuje vytrvalosť, pravdu, šľachetnosť a mier.

Predovšetkým je to kameň pre každodenné liečenie, uzemnenie, pomáha pri veštení, na meditácia, dobrý pre stabilizáciu a ochranu. Pôsobí ako energetický štít, odráža negatívnu energiu, preto treba byť opatrný, pretože vlastné negatívne myšlienky a emócie môžu byť odrazené naspäť k vám. Prináša duševnú jasnosť, lepšie sústredenie, jasné myšlienky a rozvíja fotografickú pamäť. Lieči všetky zdravotné problémy spojené s krvou. Je to kameň rozumu, podporuje sebadôveru a pocit vlastnej sebahodnoty.

Azurit

Žiadny z kameňov nie je tak nádherne modrý ako azurit. V starovekom Egypte bol tento kameň nesmierne cenený a obostretý tajomstvami. Tieto poznali len tí najvyšší kňazi. Vravelo sa mu nebeský kameň a bol osadený do mnohých šperkov. Rozomletý sa stáročia používal ako farbivo do farieb či látok.

Odbúrava pocit nešťastia, nepokoj a zmätok, otvára myseľ novým perspektívam. Stimuluje intelekt a rozumové schopnosti, intuíciu a kreativitu. Používa sa pre zlepšenie snov. Je výborný vodič energie, uzemňuje, čistí a upokojuje podvedomie. Vhodný pre študentov, prospešný pri rokovaniach a pri všetkom čo súvisí zo štúdiom, do univerzít a knižníc. Azurit je dobrý kameň pre starších ľudí, ktorí žijú sami, aby bola zachovaná ich nezávislosť, duševná bdelosť a fyzické zdravie.

Ruženín

Ruženín, často nazývaný aj "kameň lásky", je jeden z mála krásne ružových minerálov. Jeho energetická charakteristika je založená na bezbodmienečnej láske, ktorá otvára srdcovú čakru. Jeho ružová farba je ukážkou rozmanitosti kremeňa. Má vysokú energetiku.

Pomôže vám údajne nájsť pravú lásku. Pomáha otvárať nielen vlastnú srdcovú čakru, ale i v tom, aby ste videli to najlepšie v druhých. Bude rezonovať svojou energiu lásky do okolia, aby pomohol všetkým vašim blízkym a rodine.

Má silné účinky pre podporu vášho emočného uzdravenia, napomáha liečiť problémy so vzťahmi. Prináša šťastie, lásku, romantické pocity a zmyselnosť. Rozpúšťa vzdor, hnev a negatívne pocity. Pomáha čistiť a upokojiť myšlienky, vo vypätých situáciách a v zlom období života. S ruženínom ľahšie prekonáte traumatické zážitky a ťažké smutné udalosti, ktoré vás postretli. Posilňuje slabé srdce a zlepšuje krvný obeh.


Karneol

Karneol je veľmi mocný kameň, ktorý dokáže posunúť človeka na jeho vlastnú správnu životnú cestu. Pomáha plniť si svoje sny a túžby. Je to kameň motivácie a odvahy. Je veľmi vhodný pre ľudí, ktorí sa cítia vo svojom živote zamrznutí, osamelí a chcú to zmeniť. Dodáva človeku vitalitu a stimuluje jeho kreativitu.

Dokáže ochrániť od závisti, hnevu a nepokoja. Veľmi účinne znižuje negatívne postoje a celkovo prináša vnútorný pokoj. Pomáha premeniť negatívnu energiu na pozitívnu. Učí človeka milovať vlastný život a seba samého.

Karneol zvyšuje analytické schopnosti a zlepšuje vnímavosť. Podporuje koncentráciu a sústredenie, ktorá býva spôsobená stresom alebo nadmernou únavou. Má význam obzvlášť pre tých, ktorí majú nestáleho ducha, sú roztržití alebo zmätení a ťažko hľadajú v živote svoj smer.

Obnovuje stratenú vitalitu a motiváciu k tvorbe. Bude pôsobiť ako stimulátor vašich tvorivých schopností. Má obdivuhodnú schopnosť vyrovnať sa s prirodzeným priebehom vašeho životného cyklu a zbaví vás strachu, čo vám prinesie do života nový rozmer.


Fluorit

Minerál fluorit má niekoľko veľmi príjemných farebných odtieňov. Od fialovej po jemne zelenkavú s miernou priesvitnosťou. Rozoznáme ho tak, najmä fialový od ametystu, že pri pohľade cez pozorujeme mierne zakalenie a prípadný prechod farieb v pásoch. Fluorit je krištáľ obdarený silnou ochrannou mocou, najmä na duševnej úrovni. Dokáže zastaviť pôsobenie od okolia na psychickej úrovni, manipulácie a nevhodný duševný vplyv. Prečisťuje a stabilizuje auru. Pokiaľ je správne umíestnený, blokuje geopatogénne zóny.

Zvyšuje sebadôveru, zručnosť, telesnú i duševnú koordináciu a uľahčuje prekonávanie problémov na vnútornej úrovni. Odstraňuje utkvelé predstavy. Fluorit odstraňuje ilúzie a odhaľuje pravdu. Výrazne pomôže ak potrebujete jednať nestranne a objektívne. Výborne pomáha pri učení, dokáže usporiadať a spracovať informácie. Zvyšuje koncentráciu. Pomáha stráviť nové informácie a zvyšuje rýchlosť myslenia.

Fluorit pomáha prekonávať zafixované vzorce správania a jemne otvárať dvere do podvedomia. Z neho necháva vyplávať na hladinu potláčané pocity, čo umožňuje dospieť k potrebnému rozhodnutiu. Ľudia, ktorí sa potrebujú v práci, doma či v škole sústrediť, si môžu tento kameň položiť na pracovný alebo písací stôl. Urýchľuje naše uvedomenie si duchovných hodnôt vo svete. Pomáha nadviazať kontakt s prírodou.

Jadeit

Jadeit najviac zo všetkých minerálov prináša harmóniu a mier. Dodáva múdrosť a hlbokú radosť v srdci, prameniacu z vnútornej pohody a kľudu. Pomáha nám hlbšie prežívať krásy sveta okolo nás. Podporuje náš emocionálny rast a zároveň nás robí skromnými a spravodlivými. Jadeit upevňuje a prehlbuje všetky emocionálne väzby. Podporuje kľudný spánok a pekné sny. Ukľudňujúci vplyv jadeitu lieči celý organizmus, upokojuje nervy a dáva blahodárny spánok. Chráni pred nehodami a predlžuje život

Pre Amerických Olmékov bol významnejší ako zlato a rovnako ho videli aj Aztékovia. V Číne bol "cisársky jadeit" miestami cenený viac ako smaragd. Oddávna tvrdili, že jadeit požehná všetko, čoho sa dotkne. Rovnako verili, že predstavuje spojenie medzi človekom a nadpozemským svetom a tiež spojenie medzi všetkým duchovným a materiálnym. Jadeit priťahuje šťastie a priateľstvo. Harmonizuje, zvyšuje pocity lásky a otvára srdce. Učí človeka sebestačnosti a sebaistote.

Dopyt po šperku :