Čo je to drahokam?

Minerál, kameň alebo drahokam ?Vždy keď vojdem do obľúbeného feng shui obchodu, priam sa mi núkajú všakovaké šutríky, milión farieb, matné, lesklé, priehľadné, trblietavé, surové, leštené, okrúhliaky, všetky sú také krásne. Normálne by sme ich nazvali jedným slovom - kamienky. Nie je to však celkom presné pomenovanie. Nie je kameň ako kameň. Rozdelila by som ich do niekoľkých kategórii. 

Minerál alebo kameň. V čom je rozdiel? "Minerály" sú prirodzene vyskytujúce sa látky, tvorené za pomoci geologických procesov a majú charakteristické fyzikálne a chemické definície, zloženie s presnou usporiadanou atómovou štruktúrou. Naproti  tomu pomenovanie "kameň" sa hodí skôr pre niečo, čo je súhrn týchto  minerálov,  ktorý nemá jedno  zvláštne chemické zloženie. Sú zastúpené v nerovnomerných pomeroch.  Vytvárajú jeden celok z farieb, svetlých a tmavých miest, transparentností,  zrniečok,  pásikov, rôznych vzorov, lesku, trblietavých priehľadných či  matných miest, kameň je zložený z viacej jednotlivých minerálov.

Drahé kamene sú v podstate to, čo nazývame kamene aj minerály, avšak zaraďované do zvláštnej kategórie posudzovanej podľa ľudských hodnôt. Bývajú charakterizované ako vysoko kvalitné, leštené a brúsené minerály či kamene. Pomenovanie "drahokam" nie je určované vedecky, sami sme si ho takto nazvali tým, čo pre nás znamenajú, aké sú vzácne a akú majú cenu. Tiež môžu byť aj organického pôvodu. Napríklad jantár nie je ani trochu minerál či kameň. Je to skamenelá živica zo stromov, presnejšie mineralizovaný zvyšok treťohornej živice ihličnatých stromov. Alebo korál tiež vieme, že nespadá do kategórie kameňov. Krásne perly vznikajú v útrobách nenápadných mušlí. Drahokam nie je vždy brúsený do špecifických pravidelných hranatých tvarov. Toto sa robí len pri ozaj mineráloch, ktoré sú číre bez prímesí, ako smaragd, rubín, zafír či diamant. Drahokam je i to, čo sme definovali ako kameň. Lapis Lazuli je zmes kalcitu, sodalitu, lazuritu i pyritu a nemá kryštáľovú štruktúru. Samotná vzácnosť je tiež premenlivá.. kedysi drahý drahokam ametyst je dnes docela bežný a cenovo dostupný.

Takže, aby som to rozmotala, minerály - sú kryštalické, kamene - sú zhluky minerálov spojené rôznymi vplyvmi. No a drahokamy sú minerály, mineraloidy a kamene, ktoré práve teraz, v tomto čase posudzujeme ako niečo zvláštne a sme ochotní zaplatiť za ne viac, len pre príjemný pocit z toho, že vlastníme niečo špeciálne.Galéria drôtených šperkov. Autorské šperky s minerálmi. Šperky s kameňom vytvárané technikou drôtikovania. Autorská tvorba Zirnitra.

Všetky šperky, texty a fotografie na stránkach sú mojou autorskou prácou a v zmysle autorského zákona č. 185/2015z.z. ( v znení č. 125/2016 z.z.) je ich kopírovanie a distribúcia bez súhlasu autora zakázaná.