Čo je to drahokam?

Minerál, kameň alebo drahokam ?Na túto otázku by mali existovať presné vedecké definície,  nie je to však celkom tak. Čo sa týka minerálov,  je to jednoznačné, poznáme predsa vedu o mineráloch "mineralógiu".  Minerály sú prirodzene vyskytujúce sa látky, tvorené za pomoci geologických procesov a majú charakteristické fyzikálne a chemické definície, zloženie s presnou usporiadanou atómovou štruktúrou. Naproti  tomu  kameň je súhrn týchto  minerálov,  ktorý nemá jedno  zvláštne chemické zloženie. Sú zastúpené v nerovnomerných pomeroch.  Vytvárajú jeden celok z farieb, svetlých a tmavých miest, transparentností,  zrniečok,  pásikov, rôznych vzorov, lesku, trblietavých či  matných miest.

Drahé kamene sú v podstate to, čo nazývame kamene aj minerály, avšak zaradené do zvláštnej ketegórie posudzovanej podľa ľudských hodnôt. Bývajú charakterizované ako vysoko kvalitné, leštené a brúsené minerálne látky, čo teda nie je veľmi vedecká definícia. Pri niektorých drahokamoch je to dokonca viac ako nepresné. Sú organického pôvodu. Napríklad taký jantar nie je ani trochu minerál. Je to skamenelá živica zo stromov. Aj korál tiež vieme, že nespadá do kategórie kameňov. Krásne perly vznikajú v útrobách nenápadných mušlí. Drahokam nie je vždy brúsený do špecifických pravidelných hranatých tvarov. Toto sa robí len pri ozaj mineráloch, ktoré sú číre bez prímesí, ako smaragd, rubín, zafír či diamant. Drahokam je i to, čo sme definovali ako kameň. Lapis Lazuli je zmes kalcitu, sodalitu, lazuritu i pyritu a nemá kryštáľovú štruktúru. I samotná vzácnosť je premenlivá.. kedysi drahý drahokam ametyst je dnes docela bežný a cenovo dostupný.

Takže, aby som to rozmotala, minerály - sú kryštalické, kamene - sú zhluky minerálov spojené rôznymi vplyvmi. No a drahokamy sú minerály, mineraloidy a kamene, ktoré práve teraz, v tomto čase posudzujeme ako niečo zvláštne a sme ochotní zaplatiť za ne viac, len pre príjemný pocit z toho, že vlastníme niečo špeciálne.Galéria drôtených šperkov. Autorské šperky s minerálmi. Šperky s kameňom vytvárané technikou drôtikovania. Autorská tvorba Zirnitra.

Všetky šperky, texty a fotografie na stránkach sú mojou autorskou prácou a v zmysle autorského zákona č. 185/2015z.z. ( v znení č. 125/2016 z.z.) je ich kopírovanie a distribúcia bez súhlasu autora zakázaná.