Drotári

Drotárstvo je jedno z najtypickejších historických remesiel na Slovensku. Pre tak nenápadný región v strede Európy je akousi malou zvláštnosťou. Ak chceme nahliadnuť do jeho najhlbšej histórie , musíme zájsť až do 18. a 19. storočia. Tu začalo vznikať v oblasti Trenčianskej stolice.
V celosvetovom historickom ponímaní táto technika siaha samozrejme omnoho ďalej. Šperky tvorené drôtikovaním boli nájdené na náleziskách z obdobia starovekého Egypta a staršie.
Drotárske remeslo vznikalo na našom území vo veľkej biede a nedostatku príležitostí. Prví drotári sa pustili vandrovať za zárobkom z už spomínanej Trenčianskej stolice. Neskôr Liptovskej , Spišskej a Šarišskej. Za skutočnú kolísku drotárstva sa však považuje dedinka Veľké Rovné , o čom svedčí i znak obce z polovice 19. storočia, ktorý znázorňuje putujúceho drotára s palicou.
Chodili od dediny k dedine a opravovali hlinené a kamenné nádoby , hrnčeky a hrnce. Používal sa hrubší čierny drôt a vzácnejšie výrobky sa omotávali tenkým mosadzným drôtom. Obchádzali gazdovstvá doslova s dielňou na chrbte. Neskôr rozšírili šikovní drotári svoje služby o ponuku výtvorov i pre ulahodenie oka v spojení s úžitkovým tovarom. Začali používať dômyselne prepracovanú techniku a krásne ornamenty. Tvary kopírovali ľudovú ornamentiku ako tvar srdca , kvetov , špirálky, esíčka a lístočky. Inšpirované prírodou a jednoduchými tvarmi. Vyrábali sa vázy , košíky , amfory , svietniky , vešiaky či rámiky a dokonca i pasce na myši.
Drotári so svojimi učňami, zväčša to boli ich synovia , prešli celé Uhorsko a po skončení hospodárskej krízy po roku 1903 rozšírili svoje pôsobenie ďalej. Do Ruska , Poľska, Rumunska , Bulharska , Juhoslávie. Remeslo sa postupom času rozvíjalo z jednoduchého látania z drôtu na používanie plechu , tvarovanie , nitovanie a letovanie. Nakoniec museli ovládať aj práce klampiarske , plechárske , zámočnícke až po pocínovavanie.
Hoci sa môže zdať , že je dnes už drotárska tradícia v zániku, nie je to našťastie celkom tak. Zmenilo len svoje zameranie. Popri úžitkových výrobkoch sa drôtikujú diela hlavne pre potešenie oka a šperky. Tvárnosť tohto materiálu otvára nekonečné spôsoby jeho modelovania , omotávania , tepania do konečného čarovného výsledku a je krásnym prostriedkom pre šírenie našich tradícií a ľudovej kultúry.