Drotári


Drotárstvo je jedno z najtypickejších historických remesiel na Slovensku. Pre tak nenápadný región v strede Európy je  akousi malou zvláštnosťou.  Ak chceme nahliadnuť do jeho najhlbšej histórie , musíme zájsť až do 18. a 19. storočia.   Tu začalo vznikať v oblasti Trenčianskej stolice.

V celosvetovom historickom ponímaní táto technika siaha samozrejme omnoho ďalej. Šperky tvorené drôtikovaním boli nájdené na náleziskách z obdobia starovekého Egypta a staršie.

Drotárske  remeslo vznikalo na našom území vo veľkej biede a nedostatku príležitostí.  Prví drotári sa pustili vandrovať za zárobkom z už spomínanej Trenčianskej stolice. Neskôr Liptovskej , Spišskej a Šarišskej.  Za skutočnú  kolísku drotárstva  sa však považuje dedinka Veľké Rovné , o čom svedčí i znak obce z polovice 19. storočia, ktorý znázorňuje putujúceho drotára s palicou.

Chodili od dediny k dedine a opravovali hlinené a kamenné nádoby , hrnčeky a hrnce. Používal sa hrubší  čierny  drôt a vzácnejšie výrobky  sa  omotávali  tenkým  mosadzným drôtom.  Obchádzali gazdovstvá  doslova  s dielňou  na chrbte.  Neskôr rozšírili  šikovní drotári  svoje  služby  o ponuku výtvorov i pre ulahodenie oka v spojení s úžitkovým tovarom.  Začali používať dômyselne prepracovanú  techniku  a  krásne ornamenty. Tvary kopírovali ľudovú ornamentiku ako tvar srdca , kvetov , špirálky, esíčka a lístočky.  Inšpirované prírodou a jednoduchými tvarmi.  Vyrábali sa vázy , košíky , amfory , svietniky , vešiaky či rámiky a dokonca i pasce na myši.

Drotári so svojimi učňami,  zväčša to boli ich synovia , prešli celé Uhorsko a po skončení hospodárskej krízy po roku 1903 rozšírili svoje pôsobenie ďalej. Do Ruska , Poľska, Rumunska , Bulharska , Juhoslávie.  Remeslo  sa postupom  času  rozvíjalo z jednoduchého  látania z drôtu na používanie plechu , tvarovanie , nitovanie a letovanie. Nakoniec museli ovládať aj práce klampiarske , plechárske , zámočnícke až po pocínovavanie.

Hoci sa  môže zdať , že je dnes už drotárska tradícia v zániku, nie je to našťastie celkom tak. Zmenilo len  svoje  zameranie.  Popri  úžitkových  výrobkoch  sa  drôtikujú diela  hlavne pre potešenie oka  a  šperky.  Tvárnosť  tohto materiálu otvára  nekonečné  spôsoby  jeho  modelovania ,  omotávania ,  tepania do  konečného  čarovného výsledku  a je  krásnym prostriedkom pre šírenie našich tradícií a ľudovej kultúry.
Všetky texty a fotografie na stránkach sú mojou autorskou prácou a v zmysle autorského zákona č. 185/2015z.z. ( v znení č. 125/2016 z.z.) je ich kopírovanie a distribúcia bez súhlasu autora zakázaná.